Wzrost cen ekogroszku w 2021 roku

wzrost cen ekogroszku

Niestabilna i dynamicznie zmieniająca się sytuacja w zakresie zapotrzebowanie na węgiel na świecie powoduje spore zawirowania w branży wydobywczej. Występujące deficyty przekładają się między innymi na wzrost cen węgla, a co za tym idzie również ekogroszku. To zaś jest w nadchodzących sezonie grzewczym 2021/22 powodem dość pesymistycznych nastrojów, przede wszystkim wśród odbiorców detalicznych.

Z czego wynika wzrost cen ekogroszku w 2021 roku?


Zasadniczo wzrost cen węgla, z którego produkowany jest ekogroszek, obserwowany był już pod koniec 2020 roku. Trend ten zdołał utrzymać się przez cały 2021 rok. Jednym z kilku powodów takiej sytuacji okazało się być intensywne skupowanie surowców przez Chiny, głównie od rosyjskich producentów, u których zaopatrywali się również polscy dystrybutorzy (co jeszcze do niedawna doprowadzało do zalegania surowca z polskich kopalni w magazynach). Działania ChRL doprowadziły do zwyżkowania cen nie tylko kopalin. Z tego powodu wzrosły również ceny drewna i w dodatku do bardzo obecnie odczuwalnych braków tych surowców na rynku. Kolejnym czynnikiem wpływającym na obecną sytuację są również rosnące ceny gazu do poziomów do tej pory nieobserwowanych na rynkach światowych. Ponadto, w przypadku węgla na cenę wpływają coraz bardziej restrykcyjne przepisy klimatyczne Unii Europejskiej oraz rosnące stawki za emisję CO2 do atmosfery.

O ile wzrosły ceny ekogroszku w 2021 roku?

Szacunkowo koszt detalicznego zakupu ekogroszku wynosi w tej chwili o około 30-40% więcej, niż w analogicznym okresie w 2020 roku. Co więcej, stawki nieustannie się zmieniają, a w minionych miesiącach niekiedy weryfikowane były właściwie z dnia na dzień. To wywołało na rynku detalicznym sporą nerwowość i wykupywanie większych ilości surowca od dystrybutorów “na zapas”. Efektem są obecnie dość długie kolejki i konieczność kilkutygodniowego oczekiwania na dostawę ekogroszku. Wiele składów opału wprowadziło z tego powodu limity zakupów, co ma na celu zmniejszenie kolejek i umożliwienie dostarczenia surowca do wszystkich zainteresowanych.

Sprawdź też:

Cena ekogroszku – od czego zależy?

Oszczędność z ogrzewania ekogroszkiem