Wady i zalety ekogroszku w porównaniu do węgla

Ktoś, kto dopiero stoi przed wyborem pieca do ogrzewania domu, może pomyśleć, że są to dwa różne rodzaje paliwa. Nic bardziej mylnego! Ekogroszek produkowany jest bowiem właśnie na bazie węgla kamiennego bądź brunatnego. Naturalnie ze względu zarówno na sam proces produkcji, jak również na późniejszą technikę spalania zauważyć można pewne różnice między tymi paliwami. Jakie są więc najważniejsze wady i zalety ekogroszku w porównaniu do węgla?

Naważniejsze wady i zalety ekogroszku w porównaniu do węgla:

Wygląd


Najbardziej zauważalną różnicą jest oczywiście wygląd paliwa i sama wielkość ziarna. Ekogroszek to stosunkowo niewielkie ziarna o wielkości 5 – 25 mm. Węgiel dostępy jest natomiast pod różnymi postaciami, które cechuje następująca granulacja:
Miał: 0 – 10 mm
Groszek: 25 – 40 mm
Orzech: 40 – 80 mm
Kostka: 63 – 200 mm

Kaloryczność


Wartość opałowa węgla brunatnego plasuje się między 7,5 MJ/kg a 21 MJ/kg. Kamienny to natomiast wartości w granicach 16,7 MJ/kg a 29,3 MJ/kg. Ekogroszek wyróżnia z kolei kaloryczność na poziomie 22 MJ/kg – 29 MJ/kg, która w połączeniu z nowoczesnym piecem pozwala zapewnić w domu optymalną temperaturę także przy dużych mrozach na zewnątrz.

Ekologia

Ekogroszek jest, jak sama nazwa wskazuje, bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż klasyczny węgiel. Proces jego produkcji poddawany jest niezwykle wymagającym restrykcjom, dzięki którym produkt końcowy zawiera minimalną ilość siarki, a przy jego spalaniu wytarzana jest mniejsza ilość popiołu, co przekłada się na mniejszą ilość dwutlenku węgla oraz innych toksycznych substancji emitowanych do środowiska.

Koszt zakupu i instalacji pieca


Tu trzeba przyznać, że nowoczesne kotły centralnego ogrzewania nie należą do najtańszych rozwiązań. Warto jednak pamiętać, że wymiana starych pieców zasypowych podlega dofinansowaniu, o które można dopytać w Urzędzie Miasta lub Gminy. Nowoczesne piece z podajnikiem będą również nieco trudniejsze w obsłudze, jednak pozwolą za to zaoszczędzić dużo czasu, m.in. dzięki zautomatyzowanemu dozowaniu paliwa, kontroli jego spalania czy też braku konieczności ciągłego rozpalania.

Sprawdź również:

Czy węgiel workowany to ekogroszek?

Jak rozpoznać dobry ekogroszek?