Różnice między węglem brunatnym, a kamiennym

różnice między węglem brunatnym a kamiennym

Sytuacja na rynku węglowym wielu zmusiła do szukania alternatywnych źródeł ciepła, a jednym z nich jest Ekogroszek z węgla brunatnego. W tym materiale wyjaśnimy różnice między węglem brunatnym, a kamiennym z którego produkowany jest nasz ekogroszek.

Czym jest węgiel brunatny?

Na początek powtórka z geografii, węgiel brunatny jest skałą osadową pochodzenia organicznego. Oznacza to, że powstał z roślin bez dostępu do powietrza.

Mimo tego, że węgiel brunatny nazywany jest węglem, tak naprawdę niewiele w nim tego pierwiastka, bo od 62 do 75 procent, a jego wartość opałowa to między 7,5 a 21 MJ/kg.

Jest to węgiel który bardzo ciężko rozpalić i uzyskać wysoką temperaturę, ponieważ ponad 50% jego składu to woda. Powoduje to, że ma bardzo niską temperaturę spalania i może zgasnąć zanim się wypali do końca. Bardzo często dochodzi do zamarznięcia opału, ponieważ mocno chłonie wodę z atmosfery. Między innymi dlatego do transportu tego surowca używa się specjalnie podgrzewanych naczep.

Węgiel brunatny, a ekologia

Jest to jeden z najmniej ekologicznych surowców, dostępnych na rynku. Emituje on ogromne ilości zanieczyszczeń, między innymi:

  • Metale ciężkie (rtęć, czy ołów),
  • Tlenek azotu,
  • Tlenek siarki,
  • Różnego rodzaju pyły,
  • Dwutlenek siarki

Podczas spalania węgla brunatnego do środowiska uwalniamy znaczne ilości dwutlenku węgla, który jest głównym powodem globalnego ocieplenia klimatu.

Czym różni się węgiel brunatny od kamiennego?

Pierwszą podstawową różnicą jest wartość opałowa. Jak wspomnieliśmy wcześniej węgiel brunatny charakteryzuje się wartością opałową między 7,5, a 21 mJ/kg. Wartości węgla kamiennego w naszej ofercie zaczynają się na 22 mJ/kg, a kończą  na 29 mJ/kg.

Kolejną ważną różnicą jest ilość wody w węglu. Wilgotność węgla brunatnego sięga ponad 50%, co przy 12% w węglu kamiennym w naszej ofercie jest różnicą znaczącą i zauważalną na pierwszy rzut oka.

Spalając węgiel brunatny musimy spodziewać się bardzo dużej ilości popiołu, a także znaczącej ilości siarki.

Dodatkowo węgiel brunatny jest bardzo miękki, co może powodować nawet zapchanie podajnika.

Ogrzewanie węglem brunatnym może przynieść jedynie pozorną oszczędność, ponieważ należy spodziewać się, że będziemy potrzebować znacznie większej ilości opału na zimę, by uzyskać podobne efekty jakie daje węgiel kamienny.

Sprawdź również:

Jak nie dać się oszukać przy zakupie węgla?

Jak rozpoznać dobry ekogroszek?

Zwolnienie z akcyzy przy zakupie węgla

Zamów ekogroszek teraz!