Ile kosztuje ogrzewanie wody ekogroszkiem?

Budujesz dom lub chcesz wymienić stary piec na nowoczesny kocioł z podajnikiem i zastanawiasz się, co najlepiej sprawdzi się w przypadku ogrzewania wody użytkowej? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie – ile kosztuje ogrzewanie wody ekogroszkiem?

Ekogroszek z pewnością będzie efektywnym i korzystnym cenowo sposobem na zapewnienie w domu optymalnej temperatury w sezonie jesienno-zimowym. Czy aby na pewno opłaca się jednak palić nim w piecu także w przypadku C.W.U.? Oznaczałoby to konieczność przygotowania stosownego zapasu bądź regularnych zakupów kolejnych worków tego ekologicznego paliwa stałego przez cały rok. Ile kosztuje więc ogrzewanie wody ekogroszkiem? Czy takie rozwiązanie sprawdzi się w każdym domu?

Najistotniejsze zalety


Jeżeli posiadamy bądź planujemy zakupić kocioł z automatycznym podajnikiem, ogrzewanie wody użytkowej ekogroszkiem nie powinno dołożyć nam wiele pracy. Warto przy tym pamiętać, że jest to węgiel o stosunkowo niskiej zawartości popiołu (szczególnie warianty takie jak Champion oraz Champion Plus, w przypadku których zawartość popiołu wynosi odpowiednio <7% i <4%). Dzięki temu będziemy musieli czyścić piec rzadziej niż w przypadku stosowania innych paliw stałych. Dodając do tego wysoką kaloryczność tego drobnego, opłukanego z miału węgla oraz jego optymalny stosunek jakości do ceny, stosowanie go także w przypadku C.W.U. może się naprawdę opłacać.

Obliczanie kosztów ogrzewania wody ekogroszkiem


Chcąc sprawdzić, czy rozwiązanie to będzie opłacać się także dla naszej rodziny, musimy wziąć pod uwagę szereg czynników. Naturalnie uwzględnić musimy przede wszystkim liczbę mieszkańców oraz litraż zbiornika C.W.U. Poza tym znaczący wpływ na miesięczny koszty ogrzewania wody ekogroszkiem będą mieć również parametry oraz ustawienia danego kotła, a także temperatura, którą preferują domownicy w trakcie mycia. W przypadku rodziny 2+2, która jest w posiadaniu zbiornika o pojemności 300l może to wyglądać w następujący sposób:
Średnie tygodniowe zużycie paliwa: ok. 50 kg (2 worki)
Cena 1 worka Champion Plus: 23,5 zł
Miesięczny wydatek: ok. 188 zł


Z pewnością jest to więc rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę rozważając różne opcje dla C.W.U we własnym
domu.

Sprawdź również:

Kiedy najlepiej kupić ekogroszek?

Cena ekogroszku – od czego zależy?

Wzrost cen ekogroszku w 2021 roku