Jak przechowywać ekogroszek?

jak przechowywać ekogroszek

Zbyt wilgotny może zdusić palenisko, nie wytwarzając przy tym odpowiednio wysokiej temperatury, a nawet koniec końców uszkadzając piec. Oczywistym jest, że sposób przechowywania ekogroszku jest kluczowy. Zachowanie możliwie jak najlepszych właściwości węgla, a co za tym idzie, poprawa charakterystyki jego spalania. Jak przechowywać ekogroszek, by zachował swoją optymalną wilgotność? Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę chcąc trzymać zapas na cały sezon grzewczy we właściwych warunkach? Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych zasad.

Gdzie przechowywać ekogroszek?

Optymalna wilgotność, która zapewnia najbardziej efektywne spalanie tego paliwa, waha się między 10% a 12%. Dlatego też, nawet jeśli kupujemy ekogroszek w workach (które nie są niezniszczalne!), musimy znaleźć dla niego miejsce, w którym będą panować odpowiednie warunki także w okresie jesienno-zimowym.


Najlepszym i jednocześnie najbardziej wygodnym rozwiązaniem jest naturalnie kotłownia. Bliskość pieca i sam fakt, że jest to zamknięte pomieszczenie sprawiają, że paliwo pozostaje odpowiednio wilgotne, a załadowywanie pieca nie nastręcza większych problemów. Jeśli nie mamy w kotłowni wystarczająco miejsca na cały zapas, warto wygospodarować go choć trochę na ilość, która wystarczy przynajmniej na kilka załadowań.


Inną możliwością jest ustawienie palety z workami w szopie czy też pod wiatą, która ochroni zapasy również przed zacinającym deszczem. W ostateczności paletę możemy zostawić gdzieś na bruku lub betonie, a worki przykryć od góry plandeką. Musimy wtedy jednak liczyć się z tym, że do worków może dostać się zbyt dużo wilgoci, a węgiel trzeba będzie osuszać przed załadowaniem do pieca.

W czym przechowywać ekogroszek?

Zakupione zapasy, ze względu na przenoszenie ich do kotłowni i samo załadowywanie węgla do pieca, najwygodniej przechowywać w oryginalnych workach. Dopóki nie rozszczelnią się lub nie rozedrą, zapewnią właściwą wilgotność paliwa. Możemy też przesypać węgiel do przestronnego pojemnika ustawionego w kotłowni, który nie będzie sprzyjał gromadzeniu się wilgoci.

Sprawdź również:

Kiedy najlepiej kupić ekogroszek?

Jak zmniejszyć zużycie ekogroszku?