Co to jest ekogroszek i jak się go produkuje?

jak produjuje się ekogroszek

Ta metoda opałowa od kilku lat zyskuje coraz większą popularność wśród klientów indywidualnych. Do jej wyboru przyczyniają się nie tylko aspekty prośrodowiskowe, ale również duża wygoda korzystania z niej. Ale Co to jest ten ekogroszek i jak się go produkuje?? W tym artykule postaramy się przybliżyć nieco ten temat.

Czym charakteryzuje się ten materiał opałowy?


Ekogroszek to po prostu kawałki węgla kamiennego i brunatnego, zwykle o granulacji 8-25 mm. Ekogroszek przeznaczony jest do użytkowania w kotłach retortowych z podajnikiem i zasobnikiem. Parametry tego materiału opałowego nieco różnią się od siebie w zależności od producenta. Przede wszystkim jest to jednak produkt wysokokaloryczny – jego wartość opałowa wynosi pomiędzy 24-32 Mj/kg. Ekogroszek charakteryzuje się też niską zawartością siarki i popiołu, a także niską spiekalnością. Wszystko to sprawia, że jest bardzo wydajnym materiał opałowym.

Jak się produkuje ekogroszek?

Wydobyty z kopalni węgiel dzieli się pod względem rozmiaru ziaren. Duże bryły zostają oddzielone od mniejszych, a następnie rozbite na drobne części, rozdrobnione ziarna przesiewane są przez sito w celu uzyskania sortymentu o granulacie wymaganej wielkości (8-25 mm). Następnym krokiem jest oczyszczanie ziaren. Asortyment jest płukany w wodzie lub cieczy ciężkiej, które to usuwają z niego pozostałości miału i pyłu węglowego. Dzięki temu ekogroszek uzyskuje wysokie parametry spalania. Ostatnim procesem jest osuszenie ekogroszku oraz spakowanie go do 25-kilogramowych worków foliowych z mikrowentylacją.

Sprawdź również:

Jak przechowywać ekogroszek?

Kiedy najlepiej kupić ekogroszek?

Jaka jest żywotność pieca na ekogroszek?

Jak zmniejszyć zużycie ekogroszku?

Cena ekogroszku – od czego zależy?